Język:

Polish (Poland)English (United Kingdom)
Szukaj:
Gigapanoramy Drukuj Email

 Gigapanoramy są to zdjęcia panoramiczne składające się z miliardów punktów . Dla porównania typowa fotografia składa się z maksymalnie 40 milionów pixeli .


gigapanorama_m.jpggigapanorama_m.jpg


Nasuwa się zatem pytanie jak ją można zrobić, skoro nie istnieje aparat potrafiący wykonać takie zdjęcie . Otóż gigapanoramy są to połączone ze sobą setki lub tysiące zdjęć przy pomocy odpowiedniego programu np. Autopano Giga .

Teraz pytanie w jaki sposób można taką panorame pokazać skoro jej wielkość to Gigabajty danych . Nikt nie jest przecież w stanie pobrać tak dużego pliku w rozsądnym czasie .

Problem ten rozwiązuje technologia o nazwie Multiresolution . Wykorzystuje ona fakt iż w danym momencie wystarczy pobrać i wyświetlić tylko ten fragment który chcemy zobaczyć w aktualnej rozdzielczości monitora . Bardzo dobrze rozwiązuje to player zdjęć panoramicznych o nazwie KRPano . Tworzy on mianowicie zdjęcia panoramiczne w kilku lub kilkunastu rozdzielczościach podzielone na kwadraty i wyświetla tylko te z nich które są aktualnie potrzebne . Dzięki temu nie ma konieczności pobierania tak astronomicznych ilości danych .

 

     Wybrane wycinki Gigapanoramy Warszawy prezentujące tryb Multiresolution
MultiresolutionMultiresolution MultiresolutionMultiresolution MultiresolutionMultiresolution MultiresolutionMultiresolution MultiresolutionMultiresolution
Poziom I
1 z 22 fragmentów
Poziom II
1 z 88 fragmentów
Poziom III
1 z 334 fragmentów
Poziom IV
1 z 1290 fragmentów
Poziom V
1 z 1530 fragmentówTak jak ze zwykłych panoram , można z Gigapanoram tworzyć wirtualne wycieczki . 


 

Zobacz Gigapanoramę Warszawy z dachu hotelu Intercontinental

title_fs.png

 

www.vr24.pl jest własnością
ELBIT Komputery i Notebooki

wszelkie prawa zastrzeżone